Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ղազախստանի Մաժիլիսի նախագահի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 4-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի միջոցառումների շրջանակում Հայաստանում գտնվող Ղազախստանի Հանրապետության Մաժիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինի հետ:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով հյուրին, արձանագրել է, որ Հայաստանն ու Ղազախստանը վերջին շրջանում հաջողությամբ զարգացնում են համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում եւ ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերություններում Հայաստանը կարեւոր տեղ է հատկացնում միջխորհրդարանական համագործակցությանը: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը արժեւորում է համագործակցության զարգացումը միջազգային խորհրդարանական տարբեր կառույցներում: Նա նաեւ ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովն իր գոյության ընթացքում արդյունավետ հարթակ է դարձել կոլեկտիվ անվտանգության ոլորտում համագործակցության պայմանագրաիրավական դաշտի զարգացման եւ կատարելագործման համար` վստահություն հայտնելով, որ երկու երկրները կշարունակեն ջանքեր գործադրել` խնդիրներին լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
Նուրլան Նիգմատուլինը բարձր է գնահատել Ղազախստանի հայ համայնքի դերը, որը մեծ ներդրում ունի իրենց երկրի տնտեսության, մշակույթի մեջ: Նա նշել է, որ սա իր առաջին այցն է Երեւան, տպավորված է ջերմ ընդունելությամբ եւ ցանկանում է շրջել Երեւանում, ծանոթանալ տեսարժան վայրերին: Ղազախստանի խորհրդարանի նախագահն ասել է, որ երկու երկրները պետք է ամրապնդեն համագործակցությունը միջազգային հարթակներում եւս եւ կարեւորել է ինչպես պաշտոնական ձեւաչափով համագործակցությունը, այնպես էլ` միջանձնային: Նուրլան Նիգմատուլինը վերահաստատել է նախկինում արած հրավերը եւ Արարատ Միրզոյանին պաշտոնական այցով հրավիրել Ղազախստան:

Встреча А.Мирзояна с Председателем Мажилиса Казахстана
4 ноября Председатель НС А.Мирзоян встретился с Председателем Мажилиса Республики Казахстан Н.Нигматулиным, находящимся в Армении с рабочим визитом и в рамках мероприятий ПА ОДКБ.
А.Мирзоян, приветствуя гостя, отметил успешно развивающееся в последнее время взаимодействие Армении и Казахстана в различных сферах и подчеркнул, что в двусторонних отношениях РА уделяет важное место межпарламентскому сотрудничеству. Глава парламента отметил, что НС ценит развитие сотрудничества на различных международных парламентских площадках. Он также подчеркнул, что ПА ОДКБ за годы своего существования превратилась в эффективную платформу для развития и совершенствования договорно-правового поля в сфере коллективной безопасности, выразив уверенность, что обе страны продолжат прилагать усилия в разрешении проблем.
Н.Нигматулин высоко оценил роль армянской общины Казахстана, вносящей большой вклад в экономику, культуру их страны. Председатель парламента отметил, что это его первый визит в Армению, он впечатлен теплым приемом и желал бы ознакомиться с Ереваном и его достопримечательностями. Он подчеркнул, что две страны должны укреплять сотрудничество также на международных площадках, причем как на официальном, так и межличностном уровнях.   Н.Нигматулин подтвердил сделанное ранее предложение А.Мирзояну посетить Казахстан с официальным визитом.